Historia, bohaterowie oraz stroje w MOTO GP

Motocyklowe Mistrzostwa Świata, czyli w skrócie MOTO GP są odpowiednikiem samochodowej Formuły 1 rozgrywanymi od 1949 roku. Obecnie motocykle rozwijają zawrotne prędkości nawet do 350 km/h co powoduje, że zawody stają się bardzo atrakcyjne dla widzów i bardzo niebezpiecznie dla zawodników. Jaka była jednak historia tych zawodów? Jakich ma bohaterów?

Historia

Jak wspomniano wyżej, pierwsze oficjalne mistrzostwa świata odbyły się w 1949 roku, jednak nieoficjalne ściganie się na motorach można odnotować już w końcówce XIX wieku. Oczywiście same motocykle, jak i również profesjonalna odzież motocyklowa uległy na przestrzeni czasów wyraźnym zmianom, jednak duch zawodów pozostał ten sam. Właśnie bardzo dynamiczny rozwój techniki i badań najbardziej wpłynął na historię wyścigów motocyklowych. Ściganie zaczynano na motocyklach składających się głównie z elementów stalowych a pierwsze mistrzostwa wygrał Leslie Graham z Wielkiej Brytanii. W drugiej połowie XX wieku na arenie sportów motocyklowych zaczęło dominować aluminium. A Obecnie motocykle tworzone są ze specjalnych karbonowych materiałów. W tym samym czasie kiedy miała miejsce swoista rewolucja materiałowa pozycję lidera w wyścigach przejęły marki japońskie takie jak: Honda, Suzuki, Yamaha. Praktycznie do dzisia kwestia mistrzostwa świata rozgrywa się pomiędzy tymi trzema światowym koncernami.

Bohaterowie

Wszystkie te sprzętowe informacje byłyby jednak bezużyteczne bez kierowców wyścigowych, którzy narażając swoje zdrowie starają się zapewnić sobie tytuł mistrza świata oraz uznanie w oczach kibiców na całym świecie. Do największych gwiazd tego sportu należą na pewno włosi Giacomo Agostini, który ma na swoim koncie 68 zwycięstw w wszystkich wyścigach Moto GP w tym 8 tytułów mistrza świata oraz Valentino Rossi, który wyścigowych zwycięstw ma więcej od rodaka bo aż 88 ale mistrzem świata został “tylko” 7 razy. Obecnie zdecydowanym dominatorem jest Hiszpan Marc Marquez, który już obecnie ma na koncie 4 tytuły a przed nim jeszcze wiele lat kariery.

Stroje

Wyścigi motocyklowe to ze względu na rozwijane przez motocykle prędkości sport zaliczany do najbardziej niebezpiecznych na świecie. W internecie bardzo łatwo można znaleźć kompilacje wypadków po obejrzeniu których trudno sobie nie zadać pytania jakim cudem kierowca wyszedł z tego bez szwanku? Dużo w tym zasługi odpowiednio skonstruowanej odzieży motocyklowej, która rozwijała się wraz z rozwojem sportu motorowego. Początkowo kombinezony motocyklistów były produkowane z krowiej skóry, zrezygnowano z nich gdyż były za ciężkie i krępowały ruchy kierowców. Kombinezony te zastąpiono ubraniami z skóry kangura, która nie tylko jest lżejsza ale także bardziej wytrzymała i elastyczna co jest niezwykle ważnym aspektem. Oprócz kombinezonów każda część ciała kierowcy chroniona jest przez specjalne ochraniacze wykonane z włókien węglowych. Szczególną rolę odgrywają tzw. “slidery”, które ułatwiają kierowcą wchodzenie w ostre zakręty przy niesamowitych prędkościach. Aby osiągnąć dobry wynik kombinezon sportowca musi mieć również odpowiednią wagę. Przyjmuje się, że obecne kombinezony ważą 3-3,5 kg.

Jak widać historia sportów motocyklowych pisana jest wraz z rozwojem techniki, która ma nieoceniony wpływ na to co dzieje się na torach. Patrząc na to co stało się na przestrzeni 69 lat, które minęły od pierwszych mistrzostw świata nietrudno wyobrazić sobie sytuację, gdzie za kolejnych kilkadziesiąt lat motocykle będą osiągać prędkości rzędu 500 km/h.