Krótka historia piłki nożnej

Ponad 240 milionów ludzi na całym świecie regularnie gra w piłkę nożną według federacji Internationale de Football Association (FIFA). Gra przekształciła się w sport polegający na kopaniu prymitywnej piłki dookoła w dzisiejszy sport o randze Pucharu Świata.

Pierwsze wzmianki o piłce nożnej pochodzą sprzed ponad 2000 lat ze starożytnych Chin. Grecja, Rzym i części Ameryki Środkowej również twierdzą, że zaczęły sport; ale to Anglia zmieniła piłkę nożną, lub to, co Brytyjczycy i wielu innych ludzi na całym świecie nazywa “futbolem” w grę, którą znamy dzisiaj. Anglikom przypisuje się zapisywanie pierwszych jednolitych reguł dla tego sportu, w tym zakazu podcinania przeciwników i dotykania piłki rękami.

W miarę rozwoju sportu wprowadzono więcej zasad i ustalono więcej historycznych punktów orientacyjnych. Na przykład rzut karny został wprowadzony w 1891 roku. FIFA stała się członkiem Międzynarodowego Zarządu Związku Piłki Nożnej Wielkiej Brytanii w 1913 roku. Czerwone i żółte kartki zostały wprowadzone podczas finałów Mistrzostw Świata w 1970 roku. Bardziej aktualne poważne zmiany polegają na tym, że od 1992 r. bramkarze nie mogą otrzymywać podań od obrońców, a od 1998 r. wślizgi od tyłu karane są czerwonymi kartkami..

Niektórzy z najlepszych graczy w historii to Pele (Edson Arantes Do Nascimento) z Brazylii, który zdobył sześć goli w Pucharze Świata w 1958 i pomógł Brazylii w zdobyciu pierwszego tytułu.