Jak zacząć przygodę z motocrossem?

Motocross to sport dla odważnych. Motory, błoto, ciężkie tereny i rywalizacja z innymi zawodnikami to codzienność osoby biorącej udział w zawodach motocrossowych. Niektórzy jednak bawią się też amatorsko, jeżdżąc niezależnie na specjalnie przygotowanych torach lub po prostu w terenie, chociażby w pobliskich lasach.

Jak zacząć przygodę z motocrossem?

Podstawą jest niewątpliwie zakup odpowiedniego motoru. Należy też pamiętać o tym, że w zależności od mocy danego pojazdu, potrzebne są specjalne uprawnienia do kierowania tego typu jednośladem. Na zakupie motoru i uzyskaniu odpowiedniej licencji wydatki się nie kończą. Potrzebne jeszcze będą rozmaite akcesoria oraz odzież i oczywiście benzyna, którą regularnie trzeba będzie tankować do tego typu maszyny. Jeśli chodzi o odzież i akcesoria to absolutną podstawą jest zakup odpowiedniej odzieży, nie mniej ważny jest też ochronny kask cross i specjalistyczne obuwie.

Gdzie kupić motocykl?

Ofert najlepiej jest szukać w internecie. Pozwoli to na wybór dokładnie takiego modelu, jaki jest nam potrzebny. Można też udać się do lokalnych salonów, jeśli takowe w naszej okolicy istnieją. Należy jednak liczyć się z tym, że zakup nowego motoru to dość duży wydatek i nie każdy może sobie na to pozwolić. Zakup używanej maszyny jest zdecydowanie bardziej przystępnym rozwiązaniem, zwłaszcza jeżeli to nasz pierwszy motor tego typu i nie wiemy jeszcze dokładnie czego szukamy.

Gdzie kupić odzież oraz akcesoria motocyklowe

Tak, jak w przypadku samego motoru, odzież i wszelkiego rodzaju akcesoria najłatwiej będzie znaleźć w internecie. Warto jednak odwiedzić też lokalnych sprzedawców. W przypadku odzieży i akcesoriów, kupuje się raczej sprzęt nieużywany, więc rozbieżność cenowa między internetem, a salonem nie będzie aż tak duża, chociaż w większości przypadków i tak w internecie jest nieco taniej. Dobierając kask, odzież i buty, trzeba je przymierzyć, aby wybrać odpowiedni rozmiar. Dlatego lepsza może się okazać wizyta w stacjonarnym sklepie. Oczywiście, w przypadku zakupów przez internet, mamy możliwość zwrotu towaru, jeśli okaże się nieodpowiedni. Jednak w momencie, gdy wybieramy między kilkoma modelami lub rozmiarami, to takie zakupy i zwroty mogą się okazać nieco problematyczne. Rozwiązaniem jest też przymierzenie produktów stacjonarnie i późniejszy zakup w internecie. Wiele osób decyduje się na taki krok. Czasami warto jest negocjować ze sprzedawcą w lokalnym sklepie, używając jako argumentu cen internetowych. Może nie uzyskamy aż tak niskiej ceny jak w internecie, ale często uda się zbić kilka procent ceny.

Dostępność torów

Warto sprawdzić, czy w naszej okolicy znajdują się jakieś tory przeznaczone do jazdy na motorze. Jeśli tak to istotna jest też odległość toru od miejsca zamieszkania. Należy pamiętać o tym, że nie każdy motor crossowy jest przystosowany do jazdy po ulicy, dlatego jeśli od najbliższego toru dzieli nas spora odległość, to może się okazać, że potrzebujemy specjalnego transportu dla naszego motocyklu. Rozwiązaniem może być zakup przyczepki do samochodu, w której przewozi się motor.