Sporty zimowe są jednymi z ciekawszych sportów ekstremalnych. Dają wielką frajdę i pozwalają nam odstresować się po pracy lub szkole. Nie znaczy to jednak, że podczas uprawiania ich nie jesteśmy narażeni na kontuzje – w poniższym tekście opowiemy wam jak uniknąć wizyty w szpitalu z powodu urazu na stoku. Podstawowym elementem, aby nasz wysiłek fizyczny nie sprawiał bólu i mógł trwać jak najdłużej jest rozgrzewka. To właśnie o niej zapominają nawet bardziej doświadczeni sportowcy. Jeśli już ją wykonujemy, pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach, aby rozgrzać się w poprawny i bezpieczny dla zdrowia sposób. Celem rozgrzewki jest przygotowanie naszego ciała do dużego wysiłku fizycznego, musimy więc podnieść naszą temperaturę zaczynając od najprostszych ćwiczeń, takich jak ruchy okrężne wszystkich partii. Dużym błędem jest rozgrzewanie tylko nóg, a przecież musimy skupić się na całym ciele – to, że będziemy na przykład jedynie zjeżdżać ze stoku nie oznacza, że ręce czy głowa nie potrzebują rozgrzewki. Próbujmy robić wymachy nogami, wykonać serię pompek czy rozciągajmy mięśnie łydek. Dzięki temu nasze ciało będzie przygotowane do zdrowej aktywności fizycznej.
Jak uniknąć kontuzji
Gdy już będziemy czuli, że nasze ciało jest gotowe do dalszego wysiłku, możemy zacząć docelowy trening. Nie szarżujmy od pierwszej minuty – jeśli chcemy na przykład zjechać na nartach i mamy do wyboru kilka stoków, spróbujmy wstępnie zjechać z tego łatwiejszego, by przyzwyczaić nasze ciało do wysiłku czy nienaturalnej pozycji. Nie dość, że się dogrzejemy to będziemy mogli cieszyć się spokojną jazdą. Należy jednak pamiętać, że Sporty zimowe w porównaniu do uprawiania ćwiczeń w mieście niosą także dodatkowe ryzyko odniesienia kontuzji. Śnieg czy lód to nawierzchnie do których nie jesteśmy przyzwyczajeni na co dzień, a więc należy wziąć na to poprawkę. Oprócz tego w okresie zimowym na pobyt w ośrodkach narciarskich decyduje się mnóstwo ludzi. Także oni stanowią dla nas ryzyko jeśli znajdują się blisko nas lub zjeżdżają nieumiejętnie. Pamiętajmy, aby mieć oczy dookoła głowy. Gdy nasza zabawa na stoku czy lodowisku trwa już na tyle długo, że odczuwamy pierwsze objawy zmęczenia lub co gorsza bólu, nie narażajmy naszego organizmu i po prostu zakończmy naszą zabawę ze sportem w danym dniu. Lepiej odpuścić niż nadwyrężyć się i spędzić cały pobyt z urazem w pokoju hotelowym.
Ekwipunek do zimowych sportów
Gdy zaczynamy planować ferie i wiemy, że będziemy na nich delektować się którymś ze sportów zimowych musimy pomyśleć też o jak najlepszym sprzęcie. Posiadanie solidnego kasku to nie tylko nasz obowiązek ale i podstawa bezpiecznej zabawy na stoku. Oprócz tego wszelkie nakolanniki i ochraniacze na kręgosłup sprawią, że nie będziemy czuli dyskomfortu związanego z myślą o ewentualnym upadku. Kupując Buty po nartach możemy przeżyć niemały szok bowiem wybór w tej kategorii jest ogromny. W przypadku gdy nie jesteśmy zawodowymi narciarzami to z pewnością nie potrzebujemy butów twardych. Te są bowiem skierowane do zawodowców. Jeśli stawiamy na rekreację, możemy zdecydować się na buty o niższym stopniu twardości, tak aby było nam w nich jak najwygodniej. Łatwiej się je też wkłada i zdejmuje.Jeśli na poważnie myślimy o spróbowaniu któregoś ze sportów zimowych zapamiętajmy wymienione wyżej porady. Przede wszystkim odpowiednio się rozgrzejmy, nie nadwyrężajmy zbytnio naszego ciała oraz ubierzmy się jak najwygodniej. Dzięki temu wyprawa na stok będzie niesamowitą i bezpieczną przygodą i kto wie, być może stanie się corocznym punktem naszych ferii.