Odpowiedni strój do uprawiania sportu

Wiele osób może się zastanawiać, czy zwykłe dresy spełniają rolę stroju sportowego. Tutaj odpowiedź może się różnić, w zależności od potrzeb. Jeżeli po prostu uprawiasz rekreacyjnie aerobik od czasu do czasu albo biegasz na domowej bieżni lub orbitreku – nie ma sensu inwestować w drogie i modne stroje sportowe.

Strój sportowy to nie tylko rzecz gustu czy mody. Można go zasadniczo sklasyfikować w tej samej kategorii, co strój roboczy. Musi spełniać pewne wymogi, abyśmy byli w nim bezpieczni i żeby nasze ciało mogło wykonywać swobodnie i bez skrępowania określony zestaw ruchów.

Dobór stroju sportowego będzie zależał oczywiście od dyscypliny, jaką uprawiamy. Musimy odpowiednio go dopasować, aby zmaksymalizować naszą efektywność (a przy okazji efektowność).

Jeżeli trenujemy sporty, gdzie ruszamy się w wielu płaszczyznach – na przykład crossfit, sporty walki, gimnastykę – świetnie sprawdzają się stroje ściśle przylegające do ciała. Nie tylko nie krępują naszych ruchów, ale są wręcz jak nasza druga skóra. Naturalnie należy pamiętać o tym, że taki strój musi przepuszczać powietrze, inaczej możemy nabawić się różnego rodzaju wysypek i innych zapaleń skóry.

Inną sprawą będą sporty, gdzie używa się piłki – koszykówka, siatkówka, piłka nożna. Tutaj dużo lepiej sprawdzą się luźniejsze spodenki i koszulki wraz z zestawem ochraniaczy.