Jak zrobiona jest piłka do nogi

Standardowa piłka wykonana jest ze skóry syntetycznej, zwykle z poliuretanu lub polichlorku winylu, szyta wokół napompowanej gumy lub gumowego pęcherza. Starsze piłki były wykonane z prawdziwej skóry i zszywane na bawełniane sznurówki. Nowoczesne piłki mają zawór. Panele z syntetycznej skóry są pokryte tkaniną, zwykle z poliestru lub mieszanki z polietylenu. Podłoże jest łączone za pomocą kleju lateksowego. Piłka jest sferyczna, a standardowa nie może być większa niż 71 cm i nie mniejsza niż 68 cm. Jej waga jest określona nie mniej niż 14 uncji (0,392 kg) i nie więcej niż 16 uncji (0,448 kg), wypełniona do ciśnienia 15 funtów na metr kwadratowy (6,8 kg na cm2).

Istnieją dwa główne elementy piłki nożnej. Jeden to wewnętrzny pęcherz, drugi to zewnętrzne pokrycie. Czasami cała piłka jest wykonywana pod jednym dachem.

32 panele są zszywane razem ręcznie. Szwalnia wstawia pęcherz i ostateczne szwy. Aby upewnić się, że pęcherz nie został przebity igłą podczas szycia, pracownik pompuje piłkę. Następnie gotowa piłka zostaje ponownie opróżniona i zapakowana do wysyłki.

Podszewka materiału

Arkusze ze skóry syntetycznej są wzmocnione kilkoma warstwami materiału, aby wzmocnić całość. Arkusze są podawane przez prasę, która nakłada lateksowy klej i mocuje tkaninę. Materiał na tańszą piłkę otrzyma dwuwarstwowy podkład. Wytrzymała, droższa piłka będzie miała cztery warstwy tkaniny.

Cięcie paneli

Po całkowitym wyschnięciu kleju arkusze ze skóry syntetycznej są przekazywane do maszyny do wycinania. Pracownicy ładują tkaninę do obcinarki, która tnie heksagonalne panele, a także dziurkuje otwory ściegu.

Nadrukowywanie paneli

Niektóre z ciętych płyt są następnie przenoszone do sekcji nadruków. Pracownicy drukują indywidualnie panele, odciskając na nich logo producenta. Odbywa się to za pomocą szybkoschnącej farby.

Wykonanie pęcherza

Pęcherz może być wykonany z kauczuku naturalnego lub syntetycznego. Surowiec jest delikatnie podgrzewany i wtłaczany do formy, gdzie tworzy balon. Gdy materiał się ochładza, to marszczy się. Następnie pracownicy usuwają pęcherze i częściowo je napełniają, aby je wygładzić.

Szwy i końcowy montaż

Teraz piłki są gotowe do złożenia. 32 panele i pęcherz są zapakowane w zestaw do zszywania. Szycie wykorzystuje wzór, aby zamontować panele w odpowiedniej kolejności. Szwalnia zszywa panele ręcznie.

Kiedy okładka jest zszyta, szwalnia wstawia pęcherz i szyje ostatnie szwy. Piłka jest kompletna. Aby upewnić się, że pęcherz nie został przebity igłą podczas szycia, pracownik pompuje piłkę. Piłka może również zostać zważona i zmierzona w tym momencie. Następnie gotowa piłka zostaje ponownie opróżniona i zapakowana do wysyłki.

Kontrola jakości

Piłka jest sprawdzana w wielu punktach jej montażu. Pęcherze są sprawdzane, ponieważ są usuwane z form. Materiał poszycia sprawdza się po wyłożeniu materiałem podkładowym. Kolejnym ważnym punktem kontroli jakości jest druk. Nadrukowane panele są sprawdzane wizualnie, a wszelkie wadliwe usuwane. Po zszyciu kulki inspektor przygląda mu się uważnie, aby sprawdzić, czy nie przeoczono żadnych szwów. Pęcherz jest pompowany, a piłka jest ważona i mierzona przed przekazaniem piłki do obszaru wysyłki.