Sport poprawia zdrowie!

Sport i inne aktywności fizyczne mają niezliczone fizyczne korzyści zdrowotne, takie jak poprawa wydolności krążeniowo-oddechowej i mięśniowej, zdrowie kości, zwiększona oczekiwana długość życia i choroba wieńcowa. Sport może również pomóc w zapobieganiu różnego rodzaju nowotworom i przybieraniu na wadze oraz mieć pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne poprzez zmniejszenie depresji i poprawę funkcji poznawczych.

Konserwacja wagi

Sport może pomóc w promowaniu długotrwałej utraty wagi i pomóc w uniknięciu przybrania na wadze. Sport zwiększa tempo metabolizmu i może pomóc w zwiększeniu beztłuszczowej masy ciała podczas spalania kalorii i pozbycia się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Chociaż ilość potrzebnej aktywności fizycznej zależy od typu ciała i kalorii, sport może pomóc osobie utrzymać zdrową wagę. Według amerykańskiego Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej, od dwóch do pięciu godzin umiarkowanie intensywnej aktywności fizycznej może pomóc w osiągnięciu stabilności wagi. Sport o wysokiej intensywności może pomóc ludziom, którzy chcą schudnąć lub utrzymać znaczną utratę wagi.

Zdrowie krążeniowo-oddechowe

Sport może pomóc osobom w każdym wieku w utrzymaniu i poprawie zdrowia serca, płuc i naczyń krwionośnych. Aktywność fizyczna może znacznie zmniejszyć ryzyko choroby wieńcowej i udaru mózgu. Według brytyjskiego parlamentarnego Biura Nauki i Technologii około 40 procent zgonów związanych z chorobą niedokrwienną serca jest związanych z nieodpowiednią aktywnością fizyczną, otyłością, stresem i podwyższonym ciśnieniem krwi. Sport może pomóc we wszystkich tych problemach fizycznych, zmniejszając ryzyko choroby wieńcowej o około 50 procent.

Zdrowie mięśni i kości

Wraz z wiekiem aktywność fizyczna staje się coraz ważniejsza dla zdrowia kości, mięśni i stawów. Budowanie siły kości, mięśni i stawów jest ważne dla dzieci.

Nowotwór

Według brytyjskiego parlamentarnego Biura Nauki i Technologii sport może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka okrężnicy nawet o 300 procent. Może również znacznie zmniejszyć ryzyko raka piersi i może zmniejszyć ryzyko raka trzonu macicy i płuc.

Zdrowie psychologiczne

Sport może być formą psychoterapii dla osób z zaburzeniami psychicznymi i depresją. Sport może promować poczucie własnej wartości w postaci pozytywnego postrzegania obrazu ciała i poczucia własnej wartości. Poprzez uczestnictwo w sporcie z innymi osobami, można również wejść w pozytywne środowisko społeczne, aby promować zdrowie psychiczne. Aktywność fizyczna może również zmniejszyć ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych, które towarzyszy starzeniu i może zmniejszyć lęk u nastolatków.

Wskazówki i ostrzeżenia

Ryzyko związane jest z uprawianiem sportu. Chociaż ryzyko związane z uprawianiem sportów o umiarkowanej intensywności, takich jak pływanie lub jazda na rowerze w umiarkowanym tempie, jest niewielkie, ryzyko urazu mięśniowo-szkieletowego zwiększa się wraz z intensywną aktywnością fizyczną. Osoby nieaktywne zawodowo powinny zacząć powoli i stopniowo zwiększać intensywność i czas trwania ich uczestnictwa w sporcie.