Zasady piłki nożnej

Piłka nożna jest jednym z najstarszych sportów na świecie oraz jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych. Punktem kulminacyjnym gry na międzynarodowym poziomie są Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Są też turnieje takie jak Mistrzostwa Europy, Copa America i Puchar Narodów Afryki. Krajowe najsilniejsze ligi pochodzą z Anglii (angielska Premier League), Hiszpanii (La Liga), Włoch (Serie A) i Niemiec (Bundesliga). W niektórych częściach świata sport ten znany jest również jako futbol. Grać może każdy i każdy gra. Na ulicach, improwizowanych boiskach, plażach i wszelkiego rodzaju placach w każdej sekundzie rozgrywane są mecze.

Cel gry

Celem piłki nożnej jest zdobycie większej ilości bramek niż przeciwnik w 90-minutowym czasie gry. Mecz jest podzielony na dwie połowy po 45 minut. Po pierwszych 45 minutach zawodnicy mają 15-minutowy okres odpoczynku. Drugie 45 minut zostanie potem wznowione, a czas uznany za odpowiedni do dodania przez sędziego (czas kontuzji, fauli, stałych fragmentów) będzie odpowiednio dodany do regulaminowego.

Gracze i sprzęt

Każda drużyna składa się z 11 graczy. Jest to jeden bramkarz i dziesięciu graczy z pola gry. Rozmiary boiska różnią się w zależności od obiektu, ale wynoszą około 120 metrów długości i 75 metrów szerokości. Na każdym boisku będziesz miał pole bramkowe obok bramki, znajdujące się w 16,5 metrowym polu karnym otaczającym pole pole bramkowe i koło środkowe. Każda połowa boiska musi być lustrzanym odbiciem drugiej pod względem wymiarów.

Zasadniczo sprzęt potrzebny do meczu piłkarskiego to boisko i piłka nożna. Dodatkowo gracze mogą mieć na sobie nabijane korkami buty piłkarskie, ochraniacze na golenie i pasujące stroje. Bramkarze będą dodatkowo nosili usztywniane rękawiczki, ponieważ są jedynymi graczami, którzy mogą łapać piłkę. Każda drużyna będzie miała wyznaczonego kapitana.

Punktacja

Aby zdobyć bramkę, piłka musi trafić do bramki przeciwnika. Cała piłka musi przekroczyć linię, aby gol mógł zostać uznany. Gola można zdobyć dowolną częścią ciała, z wyjątkiem ręki lub ramienia. Sama bramka składa się z ramy o wysokości 8 stóp i 8 jardów szerokości.

Jak wygrać?

Aby wygrać, musisz zdobyć więcej bramek niż przeciwnicy. Jeśli wynik pozostanie wyrównany po 90 minutach, gra zakończy się remisem, z wyjątkiem gier pucharowych, w których gra może trwać dłużej, a nawet do rzutów karnych, aby wyłonić zwycięzcę. Gracze muszą używać nóg do kopania piłki i nie mogą używać rąk oprócz bramkarzy, którzy mogą użyć dowolnej części swojego ciała w polu karnym.